J77

General Electric, USA

J77 byl projekt velkého proudového motoru o tahu 111.2 kN (25000 lbf) z poloviny 50. let. Motor byl založen na dřívějším, o něco slabším J53 ze začátku 50. let, který však nenašel žádné praktické uplatnění.

Motor J77 byl vyvíjen po dobu několika let, za přísunu financí od USAF. Jedna z prvních, ne-li úplně první zmínka v tisku je datována dubnem 1954, další zmínka v tisku je z července 1957, kdy projekt zdá se stále ještě nebyl pohřben. Hlavní aplikací motoru měly být pravděpodobně nadzvukové bombardéry B-58.

Už v roce 1953 přišla firma General Electric s návrhem modifikace transportního letounu Convair C-99 na jaderným motorem poháněný letoun. Letový tah měl obstarávat téměř 30 tun vážící pohonný systém složený z reaktoru, dvou proudových motorů a dalších potřebných agregátů. Tah této jednotky se očekával 156 kN. Doplňkový vzletový tah měly obstarávat právě dva motory J77. Projekt letounu s maximální vzletovou hmotností 165 tun se samozřejmě nedostal dál, než na papír.

Není úplně známo, až do jakého stádia se vývoj dostal, je však jisté, že praktického využití se motor nedočkal. První bombardér B-58 vzlétl 11. listopadu 1956 s později veleúspěšnými motory J79.


Jaderným motorem poháněná modifikace letounu C-99.

Některé zdroje použitých informací a obrázků:

Komentáře k této stránce

Warning: mysql_query() [function.mysql-query]: Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO) in /data/www/leteckemotory.cz/www.leteckemotory.cz/article_comments.php on line 210

Warning: mysql_query() [function.mysql-query]: A link to the server could not be established in /data/www/leteckemotory.cz/www.leteckemotory.cz/article_comments.php on line 210
jméno    kontrolní výpočet 4 + 1 =           
Není možné vkládat odkazy začínající http://, použijte h**p://.
Všechny položky formuláře jsou povinné. Nevhodné příspěvky budou bez varování mazány.Přístupů od 24. 4. 2002